Aktualności

Lasy Węglowe - innowacyjny projekt dla zrównoważonej przyszłości 🌍 📣 Projekt Lasy Węglowe (LW) wyznacza kierunki dla nowoczesnej gospodarki leśnej, koncentrując się na dwóch głównych działaniach: 1️⃣ Zwiększenie pochłaniania CO2 i certyfikacja jednostek pochłaniania 2️⃣Obliczanie śladu węglowego PGL LP oraz produktów
Zdjęcie przedstawia nowoczesną salę konferencyjną należącą do Lasów Państwowych. W pomieszczeniu ustawione są długie, jasne stoły z czarnymi krzesłami, rozmieszczonymi w układzie umożliwiającym prowadzenie spotkań i dyskusji. Dodatkowe krzesła ustawione są wzdłuż ścian, sugerując możliwość organizacji większych zgromadzeń. Na tylnej ścianie widnieje duże logo 'Lasy Państwowe'. Sala jest dobrze doświetlona dzięki dużym oknom po prawej stronie, przez które widać zewnętrzny krajobraz. Na suficie zamontowano okrągłe lampy oraz system klimatyzacji. W rogu pomieszczenia znajduje się projektor, wskazujący na możliwość prowadzenia prezentacji.
Jak łączyć drewno - ekologiczny i naturalny surowiec z nowoczesnymi technologiami? - pokazuje inwestycja z zastosowaniem CLT zrealizowana przez Nadleśnictwo Olkusz.
Lasy Państwowe, uczestniczą od 2021 roku, w pilotażu związanym z budową farm wiatrowych na terenach leśnych, realizowanych w ramach projektu „Las Energii” nie są inwestorem ani deweloperem. Ich rola ogranicza się do dzierżawy gruntów oraz pełnienia funkcji partnera wspierającego i obserwatora, a także merytorycznie nadzorują zagadnienia leśne. Pilotaż ma na celu identyfikację barier wdrożeniowych oraz zgromadzenie wiedzy i doświadczeń niezbędnych do realizacji podobnych przedsięwzięć w przyszłości.
Po raz kolejny Lasy Państwowe przeprowadziły zintegrowane zakupy energii elektrycznej i gazu. Scentralizowane zamówienie pozwala optymalizować koszty i efektywnie zarządzać zasobami energetycznymi w poszczególnych jednostkach wchodzących w skład organizacji.
Zdjęcie przedstawia zestaw nagród przyznawanych przez Polską Izbę Ekologii (PIE). Na czarnym stole ustawiono cztery eleganckie statuetki wykonane z ciemnego kamienia i złoconych elementów w kształcie liści, symbolizujących ekologię. Przed statuetkami znajdują się cztery złote medale w otwartych, wyściełanych białym materiałem pudełkach, umieszczonych w eleganckich granatowych etui. W tle znajduje się ścianka z powtarzającym się logo Polskiej Izby Ekologii, składającym się z zielonych liter 'PIE' z liściem oraz biało-czerwonym symbolem przypominającym flagę Polski. Całość prezentuje prestiżowy charakter wydarzenia związanego z wyróżnieniem działań na rzecz ochrony środowiska.
Program „Lasy dla Klimatu” zdobył nagrodę Polskiej Izby Ekologii za innowacyjne działania klimatyczne. Nagrodę w imieniu Lasów Państwowych odebrała Karolina Paulewicz-Bazała dyrektorka CKPŚ.
Zmiany klimatyczne, potrzeba ochrony bioróżnorodności i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym wymagają nowych strategii w zarządzaniu lasami. Wizyta studyjna delegacji Lasy Państwowe, pod przewodnictwem Jerzy Fijas, Zastępcy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej, z udziałem przedstawicieli: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim a także Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Przejdź do treści