Aktualności

Grafika w stylu niskopoligonowym przedstawia schemat zwiększania absorpcji CO₂ przez lasy. W lewym górnym rogu widnieje pytanie: 'How to increase CO₂ absorption by forests?' (Jak zwiększyć absorpcję CO₂ przez lasy?). Po prawej stronie znajduje się logo i napis 'Lasy Państwowe'. W lewym dolnym rogu umieszczono ikonę CO₂ oraz napis 'Carbon Forests'. Ilustracja przedstawia różne etapy rozwoju lasu. Po lewej stronie znajduje się gęsty, dojrzały las z dużymi drzewami, po prawej młode sadzonki rosnące w rzędach. Nad ilustracją unoszą się chmury – jedna z nich zawiera duży napis 'CO₂' z zielonymi strzałkami skierowanymi w dół, co symbolizuje pochłanianie dwutlenku węgla przez roślinność. W tle znajduje się stylizowane słońce ukryte częściowo za chmurami. Grafika podkreśla rolę lasów w sekwestracji węgla i promuje działania związane z sadzeniem drzew jako metodę zwiększania pochłaniania CO₂ z atmosfery
Instytut Badawczy Leśnictwa, na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, opracował ranking działań dodatkowych, których celem jest zwiększenie ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez ekosystemy leśne. W naszych uwarunkowaniach przyrodniczych można podejmować różne działania w zależności cech oraz stanu ekosystemu leśnego.
Lasy Węglowe - innowacyjny projekt dla zrównoważonej przyszłości 🌍 📣 Projekt Lasy Węglowe (LW) wyznacza kierunki dla nowoczesnej gospodarki leśnej, koncentrując się na dwóch głównych działaniach: 1️⃣ Zwiększenie pochłaniania CO2 i certyfikacja jednostek pochłaniania 2️⃣Obliczanie śladu węglowego PGL LP oraz produktów
Zdjęcie przedstawia nowoczesną salę konferencyjną należącą do Lasów Państwowych. W pomieszczeniu ustawione są długie, jasne stoły z czarnymi krzesłami, rozmieszczonymi w układzie umożliwiającym prowadzenie spotkań i dyskusji. Dodatkowe krzesła ustawione są wzdłuż ścian, sugerując możliwość organizacji większych zgromadzeń. Na tylnej ścianie widnieje duże logo 'Lasy Państwowe'. Sala jest dobrze doświetlona dzięki dużym oknom po prawej stronie, przez które widać zewnętrzny krajobraz. Na suficie zamontowano okrągłe lampy oraz system klimatyzacji. W rogu pomieszczenia znajduje się projektor, wskazujący na możliwość prowadzenia prezentacji.
Jak łączyć drewno - ekologiczny i naturalny surowiec z nowoczesnymi technologiami? - pokazuje inwestycja z zastosowaniem CLT zrealizowana przez Nadleśnictwo Olkusz.
Lasy Państwowe, uczestniczą od 2021 roku, w pilotażu związanym z budową farm wiatrowych na terenach leśnych, realizowanych w ramach projektu „Las Energii” nie są inwestorem ani deweloperem. Ich rola ogranicza się do dzierżawy gruntów oraz pełnienia funkcji partnera wspierającego i obserwatora, a także merytorycznie nadzorują zagadnienia leśne. Pilotaż ma na celu identyfikację barier wdrożeniowych oraz zgromadzenie wiedzy i doświadczeń niezbędnych do realizacji podobnych przedsięwzięć w przyszłości.
Po raz kolejny Lasy Państwowe przeprowadziły zintegrowane zakupy energii elektrycznej i gazu. Scentralizowane zamówienie pozwala optymalizować koszty i efektywnie zarządzać zasobami energetycznymi w poszczególnych jednostkach wchodzących w skład organizacji.
Zdjęcie przedstawia zestaw nagród przyznawanych przez Polską Izbę Ekologii (PIE). Na czarnym stole ustawiono cztery eleganckie statuetki wykonane z ciemnego kamienia i złoconych elementów w kształcie liści, symbolizujących ekologię. Przed statuetkami znajdują się cztery złote medale w otwartych, wyściełanych białym materiałem pudełkach, umieszczonych w eleganckich granatowych etui. W tle znajduje się ścianka z powtarzającym się logo Polskiej Izby Ekologii, składającym się z zielonych liter 'PIE' z liściem oraz biało-czerwonym symbolem przypominającym flagę Polski. Całość prezentuje prestiżowy charakter wydarzenia związanego z wyróżnieniem działań na rzecz ochrony środowiska.
Program „Lasy dla Klimatu” zdobył nagrodę Polskiej Izby Ekologii za innowacyjne działania klimatyczne. Nagrodę w imieniu Lasów Państwowych odebrała Karolina Paulewicz-Bazała dyrektorka CKPŚ.
Przejdź do treści