
Lasy Węglowe - innowacyjny projekt dla zrównoważonej przyszłości 🌍
📣 Projekt Lasy Węglowe (LW) wyznacza kierunki dla nowoczesnej gospodarki leśnej, koncentrując się na dwóch głównych działaniach:
1️⃣ Zwiększenie pochłaniania CO2 i certyfikacja jednostek pochłaniania
2️⃣Obliczanie śladu węglowego PGL LP oraz produktów

Jak łączyć drewno - ekologiczny i naturalny surowiec z nowoczesnymi technologiami? - pokazuje inwestycja z zastosowaniem CLT zrealizowana przez Nadleśnictwo Olkusz.

Lasy Państwowe, uczestniczą od 2021 roku, w pilotażu związanym z budową farm wiatrowych na terenach leśnych, realizowanych w ramach projektu „Las Energii” nie są inwestorem ani deweloperem. Ich rola ogranicza się do dzierżawy gruntów oraz pełnienia funkcji partnera wspierającego i obserwatora, a także merytorycznie nadzorują zagadnienia leśne. Pilotaż ma na celu identyfikację barier wdrożeniowych oraz zgromadzenie wiedzy i doświadczeń niezbędnych do realizacji podobnych przedsięwzięć w przyszłości.

Po raz kolejny Lasy Państwowe przeprowadziły zintegrowane zakupy energii elektrycznej i gazu. Scentralizowane zamówienie pozwala optymalizować koszty i efektywnie zarządzać zasobami energetycznymi w poszczególnych jednostkach wchodzących w skład organizacji.

Program „Lasy dla Klimatu” zdobył nagrodę Polskiej Izby Ekologii za innowacyjne działania klimatyczne. Nagrodę w imieniu Lasów Państwowych odebrała Karolina Paulewicz-Bazała dyrektorka CKPŚ.

Zmiany klimatyczne, potrzeba ochrony bioróżnorodności i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym wymagają nowych strategii w zarządzaniu lasami. Wizyta studyjna delegacji Lasy Państwowe, pod przewodnictwem Jerzy Fijas, Zastępcy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej, z udziałem przedstawicieli: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim a także Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.