Zwiększamy potencjał lasów w pochłanianiu CO₂

Głównym celem projektu jest zwiększanie pochłaniania CO₂ przez lasy poprzez prowadzenie działań dodatkowych w leśnictwie, co przyczyni się do łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatycznych.

2022-2055

Planowany okres realizacji projektu

3 015 300 t CO₂

Planowana liczba ton CO₂ pochłonięta przez lasy dzięki prowadzeniu dodatkowych działań w latach 2024-2053

Dlaczego to robimy?

Zwiększenie potencjału pochłaniania CO₂ przez lasy jest bardzo ważnym elementem łagodzenia zmian klimatu. Porozumienie paryskie zobowiązało wszystkie kraje do przedstawienia długoterminowych scenariuszy ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i tym samym do zastosowania odpowiednich środków w celu zwiększenia potencjału ich usuwania. Działania te wpisują się ponadto w deklaracje wspierające osiągniecie celów klimatycznych wypracowane przez wspólnotę międzynarodową. Jedna z nich, „Lasy dla klimatu”, podkreśla rolę naturalnego pochłaniania CO₂ z atmosfery. Udział w tej inicjatywie zgłosiło 69 państw.

Co robimy?

Prowadząc standardową gospodarkę leśną: odnowienia lasu, zabiegi pielęgnacyjne czy pozyskanie drewna, stosujemy dodatkowe zabiegi wspomagającej akumulację węgla przez lasy oraz zmniejszające emisję CO₂, np. z gleby. Działania dodatkowe w ramach projektu wprowadzamy na ponad 50 tys. ha obszarów leśnych, docelowo chcemy sprawdzić możliwość ich realizacji we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Działania te obejmują:

  • zalesienia gruntów nieleśnych oraz leśnych,
  • wprowadzanie podszytów oraz podsadzeń,
  • promowanie dobrych praktyk w procesie przygotowania gleby do podsadzeń lub odnowienia (ograniczenie emisji CO₂),
  • urozmaicenie składu gatunkowego (wprowadzanie gatunków liściastych, daglezji, modrzewia, świerk),
  • promowanie odnowień naturalnych.


Projekt ma charakter rozwojowy. Zakłada pogłębianie wiedzy praktycznej nt. zdolności do akumulacji CO₂ w poszczególnych piętrach lasu, a także opracowanie wytycznych w zakresie doboru powierzchni i dodatkowych działań do projektu na kolejnych obszarach w pozostałych nadleśnictwach.

Przejdź do treści