
Na stronie Polskiej Agencji Prasowej pojawiła się informacja o siedmioletnim projekcie badawczym, którego celem jest ocena wpływu planowanych farm wiatrowych na ptaki i nietoperze w lasach zachodniej Polski. Za realizację badań odpowiada Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, a przedsięwzięcie odbywa się we współpracy z Lasami Państwowymi w ramach pilotażu budowy około 20 turbin wiatrowych na terenach leśnych.

Energetyka w lasach to nie nowość – infrastruktura energetyczna od lat zajmuje tysiące hektarów polskich lasów, jednak tylko projekt 'Las Energii' wywołuje kontrowersje. Tymczasem farmy wiatrowe w lasach stają się standardem w Europie, łącząc nowoczesne technologie z ochroną środowiska, a nasz pilotaż ma na celu dostarczenie rzetelnych, naukowych podstaw dla przyszłych decyzji.

Podjęliśmy kolejny krok w kierunku przeanalizowania i ograniczania swojego wpływu na środowisko. W ramach projektu "Lasy Węglowe", rozpoczęliśmy obliczanie śladu węglowego surowca drzewnego – kluczowego produktu i podstawowego źródła przychodu naszej organizacji.

W Nadleśnictwie Pniewy rozpoczęto budowę pierwszego niskoemisyjnego budynku w ramach projektu Lasów Państwowych „Podnoszenie efektywności energooszczędnej budynków”. Inwestycja ta jest częścią szerszej inicjatywy „Lasy dla Klimatu”, której celem jest aktywne wspieranie łagodzenia zmiany klimatycznej poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie pochłaniania CO₂ przez lasy.

Szkółki leśne to miejsca, gdzie młode sadzonki drzew i krzewów przechodzą pierwszy etap swojego życia, zanim zostaną wysadzone na terenach leśnych, rekultywowanych czy miejskich. Ich funkcjonowanie wymaga zastosowania nowoczesnych technologii, które wspierają proces produkcji sadzonek i ich pielęgnację. Energia elektryczna odgrywa tu kluczową rolę, umożliwiając utrzymanie odpowiednich warunków do wzrostu roślin, poprawę efektywności pracy oraz optymalizację kosztów.

Zależy nam na tym, aby Polska mogła skutecznie wykorzystać swoje zasoby naturalne w procesie transformacji energetycznej i osiągniecia celów dekarbonizacji gospodarki, przy jednoczesnym pełnym poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju oraz ochrony bioróżnorodności. Stoimy na stanowisku, że jako instytucja zarządzająca w imieniu Skarbu Państwa blisko 1/3 powierzchni kraju, możemy aktywnie włączyć się w zieloną transformację Polski i Unii Europejskiej.