Las Energii
Jaki jest cel projektu?
„Las Energii” jest przedsięwzięciem skupiającym wiele różnorodnych inicjatyw. Otwarta i elastyczna forma projektu obejmuje działania planistyczne, zarządcze oraz inwestycyjne. Wiele z nich ma charakter pilotaży lub innowacji.
Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Jego wdrożenie to nasz wkład we wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) oraz zmniejszenie zależności Polski od dostaw paliw kopalnych z innych krajów, co ma wpływ na bezpieczeństwo energetyczne nas wszystkich.
Dzięki projektowi Lasy Państwowe rozwijają własne źródła energii odnawialnej oraz mają szansę, aby szybciej zredukować swój ślad węglowy.
Co robimy?
- Tworzymy strategię energetyczną Lasów Państwowych.
- Wprowadzamy narzędzia do zintegrowanego zarządzania energią.
- Budujemy instalacje OZE na własne potrzeby oraz udostępniamy grunty pod budowę parków fotowoltaicznych i turbin wiatrowych przez producentów energii.
- Rozbudowujemy flotę pojazdów elektrycznych oraz tworzymy infrastrukturę do ich ładowania.
- Planujemy budowę magazynów energii oraz modernizację infrastruktury przesyłowej znajdującej się na gruntach Lasów Państwowych.
- Współpracujemy z krajowymi producentami energii oraz klastrami energetycznymi.
- Współpracujemy z uczelniami wyższymi w zakresie badań i rozwoju: testowania i wdrażania innowacji z obszaru efektywności energetycznej i OZE.
Dlaczego to robimy?
Jesteśmy organizacją, która świadomie i aktywnie angażuje się w działania na rzecz ochrony klimatu. Dostrzegamy problem zmian klimatu: obserwujemy ich wpływ na lasy i chcemy przeciwdziałać tym zmianom u źródła. Zależy nam na racjonalnym i oszczędnym gospodarowaniu zasobami, dlatego dużą wagę przywiązujemy do efektywnego zarządzania energią i rozwoju własnych źródeł jej pozyskania. Jesteśmy przekonani, że inwestycje w innowacje i zieloną energię są ważnym motorem rozwoju polskiej gospodarki i lepszej przyszłości dla lokalnych społeczności.
Zmniejszamy emisję CO2 i zwiększamy ilość energii produkowanej z OZE
Dzięki realizacji projektu mamy swój udział w osiągnięciu krajowych celów klimatycznych: zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych w atmosferze (w szczególności CO2) oraz zwiększeniu iloście energii produkowanej z OZE. Wzrost podaży zielonej energii na polskim rynku to nie tylko korzyści dla środowiska, lecz także dla jej odbiorców. W dłuższej perspektywie OZE jest szansą na obniżenie cen energii, którą obciążają rosnące koszty pozwoleń na emisję CO2 powstającego przy jej produkcji.