Budowa energooszczędnych budynków w LP
W ramach projektu, planujemy budowę 30 budynków w technologii energooszczędnej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań (np. „zielonych” ścian i dachów), w tym z zastosowaniem drewna i materiałów drewnopochodnych. Obiekty wyposażane będą w instalacje OZE i magazyny energii oraz w systemy odzyskiwania i uzdatniania wody deszczowej, a także systemy oczyszczania ścieków tak, aby mogły stać się budynkami samowystarczalnymi. Zakłada się, że będą one spełniać normy dla budynków energooszczędnych, a być może nawet budynków pasywnych.
Nowe źródła ogrzewania = czystsze powietrze
W obiektach objętych projektem wymienione będą źródła ogrzewania oraz wprowadzone zostaną systemy kontroli wykorzystania i zarządzania energią. W budynkach znajdujących się w pobliżu większych miejscowości zainstalowany zostanie monitoring zanieczyszczenia powietrza w postaci czujników, których odczyty będą udostępnione społeczeństwu jako usługa z zakresu e-środowiska.
Demonstratory
W ramach projektu prowadzony jest pilotaż polegający na budowie 3 demonstratorów w Nadleśnictwie Lubin (RDLP we Wrocławiu), Nadleśnictwie Dobrzejewice (RDLP w Toruniu) oraz w Nadleśnictwie Kwidzyn (RDLP w Gdańsku).
Demonstratory to budynki wybudowane w technologii zapewniającej ich wysoką energooszczędność (w kierunku budynków zeroenergetycznych) z zastosowaniem drewna i materiałów drewnopochodnych. Mają one stanowić wzorzec, w zakresie stosowanej technologii budowy, jak również zastosowanych rozwiązań, do wykorzystania przez inne jednostki Lasów Państwowych.