Energia z wiatru

Prowadzimy pilotażowe inwestycje w zakresie budowy farm wiatrowych na terenach leśnych, podejmując współpracę z doświadczonym partnerem – Eurowind Energy. Lasy Państwowe nie są inwestorem, nasza rola ogranicza się do dzierżawy gruntu i uczestniczenia w roli obserwatora procesu.

Wszystkie wybrane lokalizacje są zgodne z obowiązującym prawem, zarówno pod względem wymaganych odległości od zabudowań mieszkalnych, jak i ograniczeń nakładanych przez formy ochrony przyrody. Proces inwestycyjny prowadzony jest w sposób otwarty i transparentny, a w jego trakcie dokładnie analizuje się wszystkie istotne aspekty inwestycji: środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Korzystamy też z doświadczeń leśników z Finlandii, Szwecji i Niemiec – krajów, gdzie wiatraki ponad lasami już funkcjonują.

Obecnie pilotaż jest prowadzony w 2 lokalizacjach (3 nadleśnictwa) w województwie lubuskim na terenach zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze. W każdej z lokalizacji ma powstać do 10 wiatraków o mocy 6-7 MW każdy.  Obecnie projekty są na etapie uzgodnień i zgód administracyjnych.

planowana moc (MW) zainstalowana TW
0
powierzchnia gruntów LP (ha) wykorzystywanych na cele instalacji TW (plan)
0
planowana liczba farm wiatrowych na terenie LP
0

Turbiny wiatrowe to obiekty, które nie wymagają dużej powierzchni: dla postawienia fundamentów konstrukcji wystarczy jedynie ok. 20-30 arów. W trakcie budowy, a następnie w okresie eksploatacji, planuje się wyłącznie punktowe i niezbędne trzebieże, wynikające z konieczności przygotowania terenu pod budowę. W celu transportu elementów wiatraków maksymalnie wykorzystane zostaną już istniejące lub planowane drogi leśne i przeciwpożarowe. Być może niektóre z nich będą musiały ulec poszerzeniu, aby zapewnić możliwość skrętu pojazdów.

Drogi te posłużą później jako drogi serwisowe i uzyskają status dróg przeciwpożarowych. Po zakończeniu inwestycji (okres dzierżawy dla inwestycji pilotażowych wynosi 30 lat) teren będzie mógł zostać zalesiony.

Wiatraki funkcjonować będą ponad koronami drzew: ich skrzydła znajdą się na wysokości ok. 70-80 m. Dolna końcówka łopat wirnika znajdować się będzie przynajmniej 50 m nad koronami drzew.

Najważniejsze jest dla nas zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska. Wstępny monitoring przyrodniczy miejsc inwestycji już się rozpoczął i będzie prowadzony przez inwestora w kolejnych etapach, na warunkach i zasadach określonych w decyzji środowiskowej.

Turbiny zostaną też wyposażone w najnowocześniejsze technologie przeciwdziałające kolizjom z ptakami czy nietoperzami. Systemy detekcyjno-reakcyjne minimalizują ryzyko kolizji poprzez:

  • wyłączenie turbiny wiatrowej w momencie, kiedy ptak przekroczy strefę bezpośredniego ryzyka kolizji (strefa obliczana na podstawie parametrów turbin),
  • spowolnienie obrotów rotora,
  • aktywację sygnałów (dźwiękowych lub świetlnych) mających za zadanie powstrzymanie ptaków przed wlotem w strefę bezpośredniego ryzyka kolizji.

 

Ponadto turbiny wiatrowe będą wyposażone we własne systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych (w tym systemy samogaszenia) oraz sygnalizacji pożarów. Jest to wymagane np. przez ubezpieczyciela inwestycji. Dodatkowo inwestor ma możliwość zdalnego wyłączenia turbiny w sytuacji wystąpienia pożaru. Lasy Państwowe posiadają profesjonalny i dobrze zorganizowany system przeciwpożarowy, działający i chroniący lasy niezależnie od źródła pożaru. Niezależnie od istniejących już instrukcji, w toku prowadzenia działań przedinwestycyjnych, inwestor oraz LP wraz z udziałem straży pożarnej opracują specjalną procedurę ppoż. w przypadku wystąpienia tego typu pożaru w lesie.

Przejdź do treści