Zielona flota










Od 2018 r. przesiadamy się do samochodów elektrycznych, wyposażając Lasy Państwowe w pojazdy napędzane energią elektryczną i paliwami alternatywnymi. Aktualnie użytkujemy 62 takie pojazdy. W przyszłości chcemy inwestować również w pojazdy wodorowe.
Stawiamy nie tylko na zakup aut, ale także poszerzamy flotę o inne pojazdy elektryczne: motocykle dla Straży Leśnej, rowery dla gości leśnych ośrodków wypoczynkowych czy meleksy do obsługi obiektów turystycznych. Planujemy, aby docelowo były one zasilane energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii zainstalowanych w jednostkach Lasów Państwowych.
Ponieważ flota nie może funkcjonować bez infrastruktury, budujemy stacje ładowania pojazdów elektrycznych na potrzeby własne. Obecnie sieć stacji ładowania liczy 60 punktów, w przyszłości minimum jedna stacja znajdować się będzie niemal w każdym nadleśnictwie, tworząc sieć obejmującą całą Polskę. Planujemy udostępnianie ładowarek również użytkownikom zewnętrznym, pod warunkiem wdrożenia systemu zarządzania stacjami.
Dlaczego inwestujemy w pojazdy elektryczne?
Pojazdy elektryczne wpisują się w strategię społecznej odpowiedzialności i przynoszą wiele korzyści środowiskowych. Nie emitują bezpośrednio do atmosfery ani dwutlenku węgla, ani szkodliwych związków takich jak tlenki siarki i azotu czy cząstki pyłu zawieszonego, które przyczyniają się do powstawania zjawiska smogu. Co więcej, samochody tego typu charakteryzują się bardzo cichą pracą układu napędowego, pozwalając na redukcję zanieczyszczenia środowiska hałasem. Elektromobilność to także czystsza eksploatacja i mniejsze zanieczyszczenie wyciekami paliw lub olejów, co nie jest bez znaczenia na terenach leśnych, w tym cennych przyrodniczo.